Bakıcılık sektörü nedir? Çeşitleri var mıdır? Nelerdir?

Sevgili aileler ve değerli okurlarımız, bildiğiniz gibi ülkemizde de yıllardır var olan bu bakıcılık hizmetleri gerek 1. Derece akraba, gerekse konu komşu tarafından yıllardır dolaylı olarak yapılmaktaydı.

Profesyonel bir hizmet olarak ise, son yıllar da yaygınlaştığını söyleyebiliriz.

Bu hizmete gönül veren, bu işi yapmak için benimsemek isteyen bay bayan bakıcı yurttaşlarımız ile birlikte, ekonomik zorluk içerisinde kalmış olan komşu ülkelerimizin vatandaşları veya Uzakdoğu ülkelerin vatandaşları ile her geçen zenginleşip profesyonelleşen bakıcılık hizmetleri çalışma bakanlığı desteğini ve iş-kur denetimiyle Avrupa standartlarını yakalamış bulunmaktadır.

Her geçen gün geniş bir kitleye hitap ederek bakıcılığında bir meslek haline dönüşmesine katkı sağlanmaktayız.

Hangi bakıcılık alanı olursa olsun bakıcı çalıştırmak bir aile veya birey için ekonomik değere hitap etmektedir. Bir hizmetin ekonomik değeri ise her zaman çeşitlilik gösterir.

 

Bakıcılığı şöyle tanımlayabiliriz; genel olarak bakıma muhtaç olan canlı ve cansız varlıkların ihtiyaçlarının karşılanması dış etkenlerden korunmasının sağlanması sürdürebilirliğini sabır ve şefkatle sağlanmasıdır.

Bakıcılık mesleğini sınıflandırırsak;

Canlıların bakımı tabi ki başta insan bakımı olarak gelmektedir aynı zamanda hayvan bakımı ve bitki bakımı olarak da sırasıyla devam etmektedir.

İnsan bakımı; 0 (sıfır) yaştan başlayıp ömür yettiği sürece bir bakıma ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebek bakıcılığı;

Annelerin kendilerine bir destek amacıyla başvurduğu, çalışan annelerin yoğun iş temposuna destek amacıyla aldığı, ebeveyn yoksunluğunda kalmış çocuklar veya bebekler içinde ihtiyaç duyulan bir meslek alanıdır.

Yeni doğan bebek bakıcılığında deneyimli olan bu bakıcılar başta bir anne olması ve başka bir ailede süreli olarak bir bebek bakmış olması, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olmaması şartları başta gelmektedir.

Personellerin bu özelliklerden başka kendine katacağı ekstra özellikler (akışkan bir Türkçe’ye sahip olmak, başka bir yabancı dil bilmek, çocuk gelişimi mezunu olmak/okumak, bebek bakımı için araştırma ve kaynaklardan bilgi sağlamak, bebekler için uyku eğitimi almak, bebeklerin yaşayabileceği rahatsızlıkları bilmek/öğrenmek ve önleminin nasıl alınacağını biliyor olmak vb. sıralayabiliriz.)

Bu özellikler bakıcıyı aranan bir personel durumuna getirmektedir. Buda kolay iş bulmasını ve yüksek maaşlı iş bulmasına katkı sağlamaktadır.

Çocuk bakıcılığı;

 Çocuk bakıcılığı biraz daha eğitim odaklıdır. Gelişim çağında bulunan çocukların örnek alabileceği bir abla modeli her ailenin bir tercihidir. Bu personel yine kendine katacağı bilgi ve donanımlar sayesinde kolay iş bulmasına ve piyasa şartlarından iyi maaşlı iş bulmasına katkı sağlar.

Bu gün çocuk bakıcılığında Yurt dışından gelen bakıcılar ülkelerin vermiş olduğu iyi eğitim durumundan ve birkaç fazla yabancı dil bilmelerinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

Deneyim ve tecrübe sahibi olmak personelin daha önceki çalıştığı ailelerden olumlu referansı olması kendilerine ekstra bir özellik katmakta bu kolay ve yüksek maaşlı işler bulmasına katkı sağlamaktadır.

Hasta bakıcılığı;

 Hastalık her zaman başa gelen bir durumdur ve yaşı olmadığını hepimiz biliriz, onun için bu alanda ve hastalık türünde çalışmak deneyim sağlamak gerek bir eğitim sonucu gerekse birebir çalışarak öğrenilen bir alan olup bu işi yapan doktor, hemşire, deneyim sahibi olmuş bakıcılar yapmaktadır. Yine bu sektörde yerli ve yabancı bay/bayan personeller hizmet vermektedir.

Hasta bakıcısını seçerken dikkat ettiğimiz noktalar; başta personelin o hastalık türünde çalışmış olmasını ve deneyim sahibi olmasını önemsiyoruz. Bir eğitim sahibi olması ve kendine tecrübe katması personelin iş bulmasını kolaylaştırmaktadır. Bakıcılar yeri geldiğinde gece ve gündüzünü birbirine katarak elinden geldiğinin fazlasıyla hastasına moral ve güler yüz, sabır, şefkat ile yaklaşarak onun kendi sağlına bir an önce kavuşturmaktır. Unutmayalım doktorlar hayat kurtarır bakıcılar ise hastasını iyileşmesini hızlandırır. Onun için hasta bakıcısının görevi büyüktür.

Yaşlı bakıcılığı;

Biliyoruz ki; yaşlılık yaşayan her canlının yaşayacağı bir zaman dilimidir. Kişilerin Bu zaman diliminde kendilerinin fiziksel kayıpları sonucu, yaşlılığın verdiği hareketsizlik kendi yaşamını desteksiz devam ettiremeyen kişiler için, yakın çevrelerindeki 1. Derece akrabaların yeterli kalamadığı zamanlarda başvurulan bir bakıcı alanıdır. Yine bakıcı için gerekli olan öncelik şefkat, sabır, güler yüz önceliklerimiz arasındadır.

Canlı bakıcılığı;

Canlı bakıcılığı gerek evcil hayvan olsun gerek bağ, bahçe işleri olsun ehil kişilerce yapılması işini severek yapacak kişilerce yapılmasını önemsiyoruz. Her alanda olduğu gibi bu işlerde de deneyim ve tecrübenin şart olması gerektiğini öğrenmeye açık olunması gerektiğini savunuyoruz.

Özel bakıcı hizmeti alınan bu işlerde canlıların bakımı yakından takip edilip yaşam kalitesinin devamlılığı sağlanmaktadır.

Derman kariyer insan kaynakları olarak, bakıcılık sektöründe aranan bir firma olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Siz değerli ailelerimiz ve okurlarımızın içinde ihtiyacı olan veya yakın çevrelerine bizleri tavsiye edecek müşterilerimize en iyi hizmeti sunacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

 

Bakıcı arıyorum da en iyi adres derman kariyer insan kaynakları