Gölge öğretmen nedir?  veya Gölge öğretmen kimdir?

Gölge öğretmen diye tabir ettiğimiz alan, okul yıllarında özel gereksinimi olan çocuklara down sendromu,otistik,içine kapanık sosyal becerisi olmayan  yada benzer nitelikleri taşıyan çocuklara rehberlik eden, her alanda onlarla arkadaşlık yapan, okul hayatında  yardımcı olan, mekânsal ve davranışsal desteği sağlamakla görevli olan bireylere verilen unvandır.

Gölge öğretmen, çocukların gelişiminde çok hassas bir rol oynadığı için bu işi yapacak personelin yoğun bir eğitimden geçtikten sonra bunu yapabileceğini öngörüyoruz. Gölge öğretmeni üniversitelerin çocuk gelişimi ve sağlığı , eğitimi,  okul öncesi öğretmenlik ve psikoloji gibi özel bölümlerde okuyan veya mezun, bu eğitimi özel kurumlardan almış yada bu kurumlarda çalışmış kişilerin yapabileceği bir meslek alanıdır. Tabi ki bu alanlar dahilinde Çocuk ve Bebek  bakıcılığı sektöründe olduğu gibi, çocukları sevmek, büyük sabır merhamet ve aynı zamanda şefkatli olması gerektiren en önemli nitelikleridir.

Bilindiği gibi  özel çocuklar dediğimiz bu çocuklara özel eğitim veren yerlerin sayısı oldukça azdır. Devletimizde bu Çocukların eğitimine sosyal hayata karışmalarına yardımcı olacak en azından öğretmenin ücretini bir miktarını karşılayacak yada eğitim verecek bir projeleri bulunmamaktadır. Yüksek bütçelerle kayıt alan  bu tarz eğitim kurumların da yer bulunsa bile çocukların şehir içi trafikte gidip gelmesi meşakkatlidir. Hem sizin zamanınızı hemde maliyetleriniz artırmaktadır. Bu yüzden ailelerin tercihlerin de bireysel gölge öğretmeni tutma vardır.

Gölge öğretmenini nereden bulurum?

Mevzuatlarında ve faaliyet alanlarında insan kaynakları ve danışmanlık olan, bir ofis ortamında çalışan kurumsal bir firmadan ve İş-Kur mevzuatlarınca özel istihdam yetkisi verilmiş Şirketler tercih edilerek bulunabilir.

Bir şirketten bireysel gölge öğretmeni tutmak ailelere her zaman avantaj sağlamaktadır. Çünkü ,Pedagojik bilgi ve tecrübeye sahip olan gölge öğretmenler çocukla bu iletişimi iyi bir şekilde kurmaya çalışsa da bazen çocuk gölge öğretmenine alışamadığı yada sevmediği dönemlerde değiştirme gibi bir seçenekleri de olduğundan  aileler bu konuda profesyonel faaliyet alanları içinde olan şirketleri tercih etmelidirler.

Zaman geçmeden gölge öğretmeni alan aileler. Çocuklarının gelişiminde muazzam bir ilerleme olduğunu parkta oyun oynamaktan bile çekinen çocukların bir süre sonra yaşıtlarıyla birlikte oynadıklarını kendi ihtiyaçlarını karşılayarak sosyal bir birey olmada gayretlerini görmektedirler.

Gölge öğretmenlerinin nasıl çalışır?

Gölge öğretmenleri diğer faaliyet alanlarında olduğu gibi  sizlerin istekleri doğrultusunda iki türlü çalışma şekilleri vardır. Bunlar yatılı ve gündüzlü olmak üzere belirtilir.

Yatılı Gölge öğretmeni ;

Yatılı Gölge öğretmeni, haftanın 6 günü/24 saat olarak değerli çocuklarınızla beraberdir. Bu süre zarfında görevlerini en iyi şekilde yerine getirirler. Her çalışan gibi Haftanın  1 günü /24 saat olarak izin hakları olur. Çalışan kesim bir nebze olsa işten uzaklaşmak, kendi ihtiyaçlarını karşılamak  yeni haftaya daha dinç başlamak için izin kullanma hakkı vardır, yabancı personeller için bu izin günlerinde ona ufak bir harçlık vererek memnun edilebilinir. Bu yabancı personeller için hoş karşılanan bir gelenektir.

Gündüz(mesaili) Gölge öğretmeni;

Gündüz Yaşlı Bakıcısı, haftanın 6 günü sabah/akşam olarak çalışır. Mesai bitiminde kendi evine gider. Bu süre zarfında üstüne düşen görevlerini en iyi şekilde yerine getirir. Haftanın bir günü izin hakları olur ve bu süreyi dışarda kendi evlerin de  geçirirler,

Doğru iş doğru eleman sloganımızla sizlerin hayatlarını kolaylaştıracak çözümler üretiyoruz. Gölge öğretmeni  arıyorum diyorsanız lütfen bizimle irtibata geçiniz.

DERMAN KARİYER İnsan kaynakları ve Danışmanlık ltd. şti. olarak sizler için oluşturduğumuz Türkiye geneli binlerce CV  bankasından istekleriniz doğrultusunda bir personel mutlaka vardır. Türkiye’nin Edirne’den Karsa, Trabzon’dan Adana’ya kadar her ilden bizlere isteklerinizi ulaştırabilirsiniz.

 DERMAN KARİYER’ile çocuklarınız güvende,Şirketimiz Yaşlı Bakıcısı Çocuk Bakıcısı Bebek Bakıcısı Hasta Bakıcısı Oyun ablası Oyun abisi özel desler gibi bir çok alanda hizmet veriyor. Sizlerin de bu alanlarda istekleriniz olursa ofisimize mutlaka bir kahve içmeye bekliyoruz.