DERMAN KARİYER İnsan kaynakları ve Danışmanlık ltd. şti.

İş ahlakı ve kurallarımızı, her iş alanında ve her bir personel için titiz çalışmalar sonucunda seçme ve yerleştirme yapılmaktadır.

Cv bankamıza kayıt yapılan her bir personel için gerekli incelemeler yapılır. Yapacağı iş alanına göre güvenlik ve sağlık soruşturmaları yapılarak kayıt alınmaktadır. Bu soruşturmaları geçemeyen personeller cv bankasına kayıt alınmaz.

Amacımız, hiçbir kimseyi geçmişte yapmış olduğu hatayı hor görmek ve dışlamak değildir. Gayemiz düzgün, dürüst çalışmak isteyenlerin önünü açarak iş dünyasına katmaktır. Çalışmak istediği doğru yeri ve doğru zamanı bularak hizmet sağlamaktır.

Her işi yapan değil yaptığı işte uzmanlaşan, uzmanlaşmak isteyen bireylerle çalışmayı ilke ediniriz.

Elemanların işe yerleştirmekle kalınmaz. Sonraki etapları da titizlikle takip edilir. İş sağlığı ve güvenliği bunlardan biridir. Canını ve sağlığını tehlikeye sokabilecek eylemlerden uzak kalmasını vatandaşlık görevimiz olarak Personellere bu konuda uyarılarımız sıklıkla yaparız.

Yatılı olarak çalışan personellerin, kaldığı yerin yaşam koşullarını sağlayacak tertip ve düzende olmasını işverenden talep ederiz.

Bir personelin verimli olabilmesi için aynı zamanda verimliliğinin devamlılığı için, ağır şartlar yüklenmemesi, gerekli dinlenme ve uyku süresine riayet edilmesini öneririz.

Verilmiş olan emeğin ve hizmetin karşılığını savunuruz. Maaş veya haftalıkların düzenli ödenmesini öneririz.

Personel çalışmış olduğu iş de mazeretsiz devam etmediği anlaşılan, işi habersiz bırakan veya yerine yeni bir personel ayarlanıncaya kadar kalmayan, işten çıkan personelin hiçbir hakkı savunulmaz. Aynı zamanda cv bankamızdan kayıtları düşer.

Hiç kimse bir işte zorla çalıştırılmadığı için, çalışan personel şirketimize işten ayrılmak istediğini en az 3 gün öncesinden haber vermelidir. Habersiz gelişen durumlarda (birinci dereceden yakının ölümü, tehlikeli bir kaza durumunda tabiki de personel izin alabilir. Ancak bunu işe geri dönüşte belgelemek zorundadır.

Bakıcıların ve kısa süreliğine çalışan veya çalışacak olanların yıllık izinleri olmaz, her çalışanın gibi haftada bir gün izin hakkı vardır.

Yabancı bakıcılara, izine çıktığı gün verilen izin harçlığı maaştan sayılmaz.

İş verinin, çalışma kurallarına uymayan, gerekli iş hizmetini sağlamayan personel sözlü olarak iki kere uyarılır. Şikayetin devamı halinde personel işten alınır ve cv bankamızdan kayıtları düşürülür.

Sevgi ve insana değerin her şeyi çözebileceğini düşündüğümüz için Bay bayan personellerin her hangi bir delil olmaksızın suçlamalarda, hakaret, kaba davranışlar, küfür, fiziki temas ve şiddet, cinsel istismarlar da bulunulmamasını talep ederiz.

Bakıcı arayan müşterilerimiz, seçmek istediği 6 veya 12 aylık hizmet sürelerinden birini seçerek protokol imzalanır ve hizmet süremiz başlar. Hizmet süresi bitiminde dilerse sözleşme yenilenir, dilemezlerse çalışan personel istediği süre boyunca orada çalışabilir.

Bizim haber dahilimiz de olmadan, işverenle personel arasında yapılan 2’li yazılı anlaşmalarda şirketimiz sorumluluk kabul etmez,

İşe başlayan personel, sizin ihtiyaçlarınıza en uygun ve sizin de  onayladığınız personel olduğu için işe ve kişilere alışmak adına ona zaman verilmeli, ola ki gerekli olan 7 ile 10 günlük süre içerisinde işe alışamama kişilerleler anlaşamama ve gerekli verimin alınamaması durumların da personel işten alınır ve yerine görüşme sağlanan yeni personel verilir.

İşverenlerin vermiş olduğu bilgilerin doğruluğu da bizim için önemlidir. Bunun için birkaç evrak istenir. Maalesef içinde bulunduğumuz zamanda insanları tanımak zor olduğu için, doğruluğu sağlanan bilgilerden sonra gerekli hizmet çalışmaları yapılır. Şirketimize garip teklifler geldiği için personellere hadi git şu adresteki işte çalış diyemeyiz. Bu Vicdani sorumluluğu kabul edemeyiz.

 Her iki taraf için de işlerin sağlıklı olması açısından güvenlik soruşturmalarımız minimum hatayla her zaman çift taraflı işler.

Şirketimiz, İş-Kur kayıtlı özel istihdam bürosu olduğu için çalışanlardan ücret alınmaz. Çalışanların özlük hakları işverenlere aittir, yabancı çalışanların çalışma izin ve masrafları işverenlere aittir.

Bu şartlar ve kurallarımız; hak ve hukuk çerçevesinde, işveren ve elemanlar tarafından anlayış ve olgunlukla karşılayacağını umduğumuz için, işlerin de sağlıklı ilerleyebilmesi adına ve elbette nizami düzenin sağlanması açısından temel kavramlarımızdır.

Gelişen ve değişen zaman diliminde Şartlara ve kurallara ekleme ve çıkarma yapmak hakkımız dahilindedir.

 

Güzel işler ancak iyi bir ekiple yapılır.